Frans Schwartz (f. København 1850, d. sst. 1917)
“Samson og Dalila”. Sign. monogram. Pastel på papir. 86×86.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 145, 1962 nr. 234. Bruun Rasmussen auktion 244, 1970 nr. 266.
Undersøgt i ramme. Monteret i passepartout, diameter 72 cm.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. februar 2023
14 bud