2008/787
Simon P. Henningsen (f. Gentofte 1920, d. København 1974)
“Divan 2”. Loftslampe med forkromede og farvede lameller. Udført hos Lyfa. H. 31,5. Diam. 24.
Litteratur: Mobilia nr. 86, 1962.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Lameller med enkelte skævheder. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
13 bud