C. C. Andersen (efter Theodor Philipsen) (f. København 1849, d. Hellerup 1906)
“Udsigt fra Alhambra til Albaicin”. Sign. C. C. Andersen. Marts 86 og betegnet “Efter Philipsen”. Olie på lærred. 135 × 165.
Maleriet er malet efter Theodor Philipsens maleri “Udsigt fra Alhambra til Albaicin” fra 1882, registreret i Finn Terman Frederiksens fortegnelse over Theodor Philipsens værker som nr. 224.
Mindre krakeleringer og afskalninger.
Ældre malerier og møbler, 1. juli 2019