2435/892
Howard & Sons, stil
Lænestol med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og ryg betrukket med sømbeslået, brunt, patineret skind. Udført ca. 1900–1910'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og kanthak/afslag på ben. Skind med pletter, smuds og mindre rifter.
Vurdering