2431/834
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Et par lænestole med ben af nøddetræ, ryg, sider og løse hynder med sort skind. Model 2207. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og smuds.
Vurdering
864665 |