H. G. F. Holm (f. Berlin 1803, d. København 1861)
Vinterdag på Kongens Nytorv. Ca. 1832. Usigneret. Pen og vandfarve på papir monteret i passepartout. Lysmål 24×40.
Erik Housteds fortegnelse over Fattig-Holms malerier, 1994, nr. 1.114.
Litteratur: Erik Housted, “Fattig-Holm. Tre Guldalderskæbner”, 1994. Afbildet s. 164. Fig. 104.
Proveniens: Familien Heering. Kunsthallens auktioner 369/187 marts 1988. Bruun Rasmussen auktion 627, 1996 nr. 56. Afbildet s. 38.
Papiret er gulnet. Mindre fugtpletter. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. juni 2024