912/​112

Holger H. Jerichau (f. København 1861, d. sst. 1900)

Udsigt over Pompeji mod Vesuv med en kunstner ved sit staffeli. Sign. Holger H. Jerichau. Olie på lærred monteret på lærred. 48×69.

Muligvis solgt på auktion over malerier af Holger H. Jerichau, Charlottenborg 1888 nr. 53 med titlen “Pompei, seet oppe fra Høiderne”.

Som søn af malerinden Elisabeth Jerichau-Baumann (1819–1881) og billedhuggeren Jens Adolf Jerichau (1816–1883) voksede Holger H. Jerichau op i et kunstnerhjem; broderen Harald (1851–1878) blev ligeledes maler. Holger H. Jerichau påbegyndte en handelsuddannelse i Tyskland, som han dog afbrød for at komme i lære hos sin mor. Han levede det meste af sit liv i udlandet, især i Italien, hvor nærværende maleri også er fra.

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

65.000 DKK