Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Sjælden væglampe af skålformet messing. Udført til Århus Rådhus hos Louis Poulsen. H. 19.
Proveniens: Aarhus Rådhus, 1940erne.
Litteratur: Planmøbel katalog ca. 1943. Foto herfra.
Litteratur: Jens Lindhe [red.], “Aarhus Raadhus”, Arkitektens Forlag 1991,
Litteratur: Carsten Thau og Kjeld Vindum: “Jacobsen” gengivet og omtalt s. 101.
Det er ofte blevet diskuteret, hvorvidt Hans J. Wegner kan tilskrives at have tegnet inventaret til Aarhus Rådhus og Nyborg Bibliotek. I 1938 blev den 24 årige Wegner engageret af Arne Jacobsen & Erik Møller til at tegne inventaret til Aarhus Rådhus. Da projektet på Aarhus Rådhus endnu ikke stod klar blev Wegners første opgave at tegne al inventaret til Nyborg Bibliotek, som Flemming Lassen & Erik Møller havde vundet konkurrencen om at bygge.
Faktum er, at Wegner har slået alle stregerne til indventaret på Aarhus Rådhus, selvom hans navn ikke fremgår af tegningerne.
Almindelig alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Glasskærm mangler.
Moderne kunst og design, 10. marts 2015
51 bud