2423/​839

William Watting (, Danmark. 20. århundrede.)

Sofabord af nøddetræ, top med delvist kelet kant. Runde ben med skråtstillede sprosser, sko og krydssamling af messing. Udført 1940–1950'erne hos snedkermester Mikael Laursen. Udgået hos Edmund Jørgensen, Boligmontering, Nakskov, med plakette. H. 57. B. 76. L. 130.

Alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Messing anløben.

Moderne kunst og design, 4. juni 2024

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

13.500 DKK

11 bud

(Autobud) 13.500 DKK
13.000 DKK
(Autobud) 12.500 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.000 DKK
(Autobud) 10.500 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK