924/147
Joseph Williamson, London
Engelsk lygteur i kasse af ibenholt og sortmalet træ, skive af forgyldt messing med gennembrudt hjørneornamentik, timekrans med sorte romertal, center med synligt pendul og kalender, bagpladen rigt graveret med ornamentik. Front og bagplade sign. Jos Williamson, London. Senere pendul og pendulophæng. England, 17. årh.s slutning. H. 40. B. 26,5. D. 18.
Proveniens: Dansk privatsamling.
Budfrist
Vurdering
Kommissionsbud
Telefonbud