2437/934
Kay Simmelhag (f. København 1899, d. Kongens Lyngby 1988)
Sekskantet sofabord med stel af bejdset træ. Løs sekskantet top med polykrome fliser og motiv af duer. H. 51. L./B. 75.
Proveniens: Kunstnerens familie
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Løs top.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud