922/​246

Ejler Bille (f. Odder 1910, d. Ørby 2004)

“Med blaa dominans”, Bali 1979. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 66×56.

Udstillet: “Ejler Bille - Retrospektiv udstilling”, Kunstforeningen, København 1980 (ifølge inskription på bagsiden, dog ikke nævnt i kataloget). Udstillet: “Martsudstillingen”, Den Frie Udstillings Bygning, København 1981, kat. nr. 4 (stempel på bagsiden). Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet direkte fra kunstneren i 1983.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

60.000–75.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?