922/​247

Ejler Bille (f. Odder 1910, d. Ørby 2004)

“Næbdyr (Fabeldyr)”, formgivet ca. 1936, senere støbt. Sign. E. Bille 6/6. Patineret bronze. H. 34. B. 35. D. 36.

Eksemplarer af værket findes i samlingerne på Statens Museum for Kunst, København (gips og bronze) og Louisiana Museum for Moderne Kunst, Humlebæk.

Litteratur: “Fortegnelse over skulpturer af Ejler Bille. Udarbejdet af Ejler Bille og Poul Vad”, in: “Signum - Tidsskrift for Moderne Kunst”, Gyldendal, 1. årgang 1961, nr. 3, version i gips anført som kat. 23. Litteratur: Dorte Kirkeby Andersen (red.): “Ejler Bille - 90 år”, Silkeborg Kunstmuseum & Gl. Holtegaard, Silkeborg Kunstmuseums Forlag 2001, lignende eksemplar gengivet side 31, værkfortegnelsen nr. 19 (tilhørende Louisiana Museum for Moderne Kunst, Humlebæk). Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet direkte fra kunstneren.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?