Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Bamsestolen”. Øreklapstol med negle af teak og ben af bejdset bøg, betrukket med petroleumsblåt uld. Model AP 19. Designet 1951. Udført hos AP-Stolen, København.
Købt af nuværende ejers forældre ca. 1960.
Stolen blev første gang præsenteret på udstillingen “Tidens Møbler” i Forum 1952.
Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 70.
Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 164.
Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 329.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben. Nyere betræk i god stand.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018