924/​254

Fransk usigneret pragtpistol med broncepibe ca. 1700 og forgyldte, eftercisselerede messingbeslag. Kolbekappe med militære atributter, kronet gennembrudt tomskildt med brystmedaljon, flad forgyldt lås med skrå kanter, flad udekoreret hane hane og batteri, gennembrudt forgyldt sideblik med hest og militære atributter, aftrækkerbøjle med medaljon og grotesk maske, ca. 28,3 cm. lang bronzepibe i kaliber ca. 15 mm. dekoreret med reliefarbejde forestillende nar til hest med trommer, engle med basuner og forrest officer med esponton. Sigtekornet dannes af en djævels næse og den horndubbede træladestok fastholdes af to kannelerede rørkner, hvor spidsrørknen er dekoreret med en grotesk maske. (1)

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

40.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?