2440/​160

Dobbeltsigneret s/h sølv-gelatine præsentationsfotografi af kong Frederik IX (1899–1972) og dronning Ingrid (1910–2000). I fotografiets nederste højre hjørne fotografsignatur. I samtidig kongeblå skindramme præget med forgyldt kant og kongeparrets dobbeltmonogram. Bagside med sort silkemoiré. Ca. 1970. Fotomål 22,5×17,5. Rammemål 35×29.

Proveniens: Gave fra Kongen og Dronningen til ceremonimester, kammerherre Ulf Gabel-Jørgensen (1925–2006).

Dronning Ingrids signatur stærkt falmet. Baggrundspapplade med let misfarvning. Ramme med småskader og håndteringstegn. Fotografiet fremtræder fuldkommen intakt.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. september 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag