Odessiansk juvelér 1908-1917
Et par russiske diamantøreringe af 14 kt. guld og sølv, hver prydet med old-cut diamant på ca. 0.50 ct. omkranset af talrige old-cut diamanter. Tilsyneladende ej mestermærket eller lødighedsstemplet. Odessa 1908–1917. L. ca. 3 cm. (2).
Proveniens: Olga Winkert, (f. Kherson, Ukraine 1885, d. Berlin 1981), g.m. Jasha Jakubson, og bosiddende i Odessa. Øreringene skal ifølge familietraditionen være en gave til Olga ved brylluppet. I 1922 flygtede ægteparret grundet den russiske revolution og den russiske borgerkrig til Berlin med deres syvårige datter, Tussja Jakubson (1915–2015). Hun havde moderens smykker – heriblandt nærværende øreringe – syet ind i sin dukke. Dermed blev det forindret, at smykkerne blev fundet og konfiskeret under flugten. Senere gik øreringene i arv til Tussja Jakubson, der blev dansk gift og var bosiddende i Danmark. Herefter hendes søn til i dag.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russian@bruun-rasmussen.dk
Russisk auktion, 10. juni 2020