1539/​7016

Bøje Benzon's Mannlicher-Schönauer M/1903 Kal. 6,5×54 repeter riffel. Nr. 23208. Monteret med en Carl Zeiss Jena 6×32 sigtekikkert i en einhack montage. Snelle. 36 cm skæfte med kindpude og pistolgreb. Til riflen medfølger flettet læderem, etui til kikkert samt riffel.

Proveniens: Dr. Scient. Bøje Benzon ( 11/8–1891 – 14/10–1976). Og dennes efterkommere til idag. Bøje Benzon var en legendarisk storvildtjæger, naturbeskytter og var blandt andet formand for Københavns Zoo fra 1937 – 1945. Han var med til at hjembringe den omfangsrige samling af store afrikanske pattedyr til Zoologisk Museum fra 1935 til 1947 fra Central- og Østafrika og skrev blandt andet bogen ”Mine Afrikanske Eventyr” der udkom i 1948. Denne riffel har været med på disse ekspeditioner og har, udover utallige antiloper mv, skudt elefanter!, løver, leoparder og aber, ligesom den har skudt sæler og isbjørne på Nordpolen samt været med ham verden rundt på enhver tænkelig form for jagt på land og havpattedyr.

Mannlicher-Schönauer M/1903 var en ekstrem populær riffel blandt de berømte jægere fra begyndelsen af det 20. årh. Hvor bla Ernest Hemingway, Walter D. M. (Karamojo) Bell og Elmer Kieth var store fortalere for netop denne riffel og kaliber.

Våben, 27. september 2015

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK

18 bud

12.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK