1651/150
Dansk Transitions kommode af guldstafferet, næddetræ og elmetræ, senere plade af hvid marmor, svungen front med tre skuffer, runde kannelaered ben hvor imellem guirlander. 18. årh.s anden halvdel. H. 78. B. 67. D. 39.
Litteratur: Christian Waagepetersen, Forum, 1980, 'Danske møbler før 1848', fig. 491.
Enkelte ridser og mærker. Nøgle medfølger. Brugsslitage. Senere plade.
Ældre malerier og møbler, 19. december 2016
Vurdering
Hammerslag