1651/​150

Dansk Transitions kommode af guldstafferet, næddetræ og elmetræ, senere plade af hvid marmor, svungen front med tre skuffer, runde kannelaered ben hvor imellem guirlander. 18. årh.s anden halvdel. H. 78. B. 67. D. 39.

Litteratur: Christian Waagepetersen, Forum, 1980, 'Danske møbler før 1848', fig. 491.

Enkelte ridser og mærker. Nøgle medfølger. Brugsslitage. Senere plade.

Ældre malerier og møbler, 19. december 2016

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK

13.000 DKK
12.500 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK