Wiliam Skotte Olsen (f. København 1945, d. sst. 2005)
Portræt af en mand med blomst i håret. Sign. WSO 75. Olie på lærred. 60×73.
Nærværende maleri er fra perioden 1975–1978, hvor Wiliam Skotte Olsen var indlagt på Sct. Hans Hospitals lukkede afdeling.
Proveniens: Værket stammer fra en tidligere medarbejder på Sct. Hans Hospital.
Behov for let overfladerensning. Minimale krakeleringer.
Moderne kunst og design, 27. februar 2024