2417/65
Stor Dansk kiste af egetræ, front med renaissance udskæringer, flat låg med lås, hver side med håndtag. 17.0g 19. årh. H. 70. B. 176. B. 65.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Nøgle medfølger. Kisten er udført med renaissance elementer og kombineret senere.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024
Vurdering
Hammerslag