1710/​796

Rektangulært sofabord af teak med let udstående ben. Udført og mærket hos snedkermester Thorald Madsen. H. 47. L. 144,5. B. 60/64.

Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 4, s. 169.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser, mærker og stødmærker. Nogle afslag på top af ben.

Moderne kunst og design, 7. marts 2017

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK