1710/796
Rektangulært sofabord af teak med let udstående ben. Udført og mærket hos snedkermester Thorald Madsen. H. 47. L. 144,5. B. 60/64.
Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 4, s. 169.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser, mærker og stødmærker. Nogle afslag på top af ben.
Moderne kunst og design, 7. marts 2017
Vurdering
Hammerslag