Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)
“Interiør fra en stue i Brundby på Samsø”. Ca. 1847. Usigneret. Blyant, kul og hvideforhøjninger på papir. Lysmål 45×73,5.
Herren der sidder ved skrivebordet er Politifuldmægtig Morten Trulsen og scenen der udspiller sig er formentlig et søforhør med både kaptajn og mandskabet tilstede.
For en lignende tegning i privateje se Thorvaldsens Museum, “Martinus Rørbye 1803–1848”, 1981 s. 193 og en tegning i Den Kongelige Kobberstikssamling inv. nr. KKSgb6258.
Proveniens: Nedarvet i familien efter August Kruse.
Flossede kanter. Gulnet. Skjolder - primært langs kanterne. Mindre folder og pletter. Undersøgt i rammen.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. januar 2024