877/​350

William Vale (, clockmaker in London in 1805-24)

Regency lygteur i kasse af mahogni med lister af messing, skive af forsølvet messing engraveret med blomster og timekrans, rigt graveret bagplade, værk med kalender og timeslag. Sign. 'Willian Vale, London'. England, 19. årh.s begyndelse. H. 47. B. 31. D. 19.

Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk Der gives ingen garanti for værkets funktion.

Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK