1951/390
Dansk barok chatol af rødmalet og delvist forgyldt træ, med portalformet overdel hvori to sprossede døre. 18. årh.s sidste halvdel (?). H. 208. B. 90. D. 53.
Senere bemaling og forgyldning. To ud af tre store skuffer mangler låse. Nøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 23. december 2019
Vurdering
Hammerslag