921/​527

Francis Bacon (f. Dublin 1909, d. Madrid 1992)

“Metropolitan Museum of Art”, 1975. Sign. (falmet) Francis Bacon, 64/200. Udgivet af the MET, New York, til den retrospektive udstilling 1975 (årene 1968–1974). Trykt på Arches vellum papir af Alexis Manaranche, Paris. Litografi i farver. Lysmål 121×88.

Litteratur: Bruno Sabatier: “Francis Bacon. Oeuvre graphique. Catalogue raisonné”, Paris 2012, nr. 11. Proveniens: Privatsamling, New York. Proveniens: Dansk privatsamling.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

75.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?