Rembrandt van Rijn (f. Leiden 1606, d. Amsterdam 1669)
Jan Asselijn, Painter (Krabbetje), ca. 1647. Tryksign. Rembr/f 16. Radering. Bladstørrelse 195×177 mm. Uindrammet.
[New Hollstein 236] Pænt aftryk af Hinterdings femte tilstand (af syv). På ribbet papir med vandmærke G F T.
Beskåret indenfor pladen. Reparationer og udbedringer – især langs øverste kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. april 2023
13 bud