Skibsmodel af en smakkejolle kravelbygget af bejdset og lakeret træ, på tilhørende stand. Ca. 1830. Sign. Eckersberg fec. på midtskibs dæk til bagbord. H. 107. B. 27. L. 92.
Udstillet: Orlogsmuseet, “Marinemaleren C.W. Eckersberg”, 1994–95. Statens Museum for Kunst, “Eckersberg - En smuk løgn”, 2015–2016 nr. 127.
Proveniens: C.W. Eckersbergs dødsboauktion II 3. januar 1854 nr. 56. Erhvervet af nuværende ejers familie kort før 1. verdenskrig. Skibsmodellen har været deponeret på Statens Museum for Kunst (inv. nr. DEP547).
C.W. Eckersberg byggede selv nærværende skibsmodel til brug for grundige studier i forbindelse med sine marinemalerier. Smakkejollen er i øvrigt en typisk skibstype fra den sjællandske nordkyst, og det antages, at C.W. Eckersberg har konstrueret skibsmodellen under et ophold i Hornbæk.