2441/​103

Julius Paulsen (f. Odense 1860, d. København 1940)

Sollys på væggen i et soveværelse, hvor en mor vækker sit barn. Sign. Jul. Paulsen 1913. Olie på lærred. 73×60.

Kunstneren udstillede et værk på XI. Internationalen Kunstausstellung im Kgl. Glaspalast zu München, 1913, nr. 2372 med titlen “Im Schlafzimmer”. (I soveværelset. Der kunne være tale om nærværende værk.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 532, 1989 nr. 735, afbildet s. 194.

Ved nedre kant retoucheringer samt enkelte minimale stødmærker med minimal afskalning. Behov for let overfladerensning.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

130.000 DKK

43 bud

130.000 DKK
(Autobud) 125.000 DKK
120.000 DKK
(Autobud) 115.000 DKK
110.000 DKK
105.000 DKK
(Autobud) 100.000 DKK
95.000 DKK
85.000 DKK
80.000 DKK
(Autobud) 75.000 DKK
75.000 DKK
(Autobud) 60.000 DKK
55.000 DKK
(Autobud) 50.000 DKK
48.000 DKK
(Autobud) 38.000 DKK
36.000 DKK
(Autobud) 28.000 DKK
27.000 DKK
(Autobud) 18.500 DKK
18.000 DKK
(Autobud) 12.500 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.000 DKK
(Autobud) 10.500 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK