2346/​509

Karl Isakson (f. Stockholm 1878, d. København 1922)

Portræt af fru Bertha Brandstrup, 1914. Usign. Olie på lærred. 107×76.

Litteratur: Gustaf Engwall: “Karl Isakson”, Stockholm, 1944, nr. 109. Udstillet: Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, 1936, kat. nr. 10.

Original stand. Små nålehuller langs lærredskanten - formentlig som følge af tidligere montering. Behov for let overfladerensning.

Moderne kunst og design, 14. november 2023

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag