917/​209

Karel Appel (f. Amsterdam 1921, d. Zürich 2006)

“Red Smile”, 1964. Sign. Appel; titel på blændrammen. Olie på lærred. 100×81.

Udstillet: “Karel Appel-Udstillingen”, Charlottenborg, København, 11.-26. december 1965, kat. nr. 81. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1971, kat. nr. 11. Proveniens: Dansk privatsamling.

CoBrA, 5. december 2023

Vur­dering

1.200.000–1.500.000 DKK

Hammerslag