Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)
Skønvirke broche af sølv prydet med cabochonslebet granat og vedhæng af delvist forgyldt sølv. L. 6,3 cm. Dessin 14. Georg Jensen 1904–1908.
Brochen er fremstillet af og stemplet 828 sølv.
Litteratur: broche af samme dessin er afbildet i: “Georg Jensen - A Tradition of Splendid Silver”, af Janet Drucker, 1997, s. 85, 91 og 125.
Kommissionsbud