Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)
“Folket”. Sign. på bagsiden E.J. 56. Olie på lærred. 81×65.
Værkets titel refererer til Opstanden in Ungarn i 1956. I samme periode maler Egill Jacobsen billedet “Ungarn: Sorg”, der tilhører Herning Kunstmuseum. I forlængelse af de sovjetiske styrkers overgreb melder Egill Jacobsen sig på samme tidspunkt ud af kommunistpartiet.
Malerier, skulpturer, fotografier, 6. marts 2018