Constance Gertrude Copeman (f. 1864, d. 1953)
En sædemand. Sign. C. G. Copeman 1892. Olie på lærred. 61×51.
Maleren og grafikeren, Constance Gertrude Copeman, studerede fra 1891 til 1900 på The Liverpool School of Art hos den skotske landskabsmaler og grafiker, John Finnie, som hun flere gange udtryksfuldt og rammende har portrætteret arbejdende ved staffeliet. Siden uddannede hun sig på St. Ives i Cornwall under Julius Olsson. Copeman, blev medlem af Liverpool Academy of Arts, udstillede flittigt med en produktion af hovedsagelig personskildringer og portrætter og arbejdede også som grafiker . Hun døde i stor fattigdom i sin fødeby Liverpool i 1953.
Lærred bør strammes op. Krakeleringer og enkelte ridser/mindre afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021
19 bud