873/​1015

Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)

Lav hvilestol med formbøjet stel af birk. Sæde samt ryg betrukket med blåt stof. Model 44. Formgivet 1932. Udført 1930–1940'erne hos Huonekalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Turku, Finland, med plakette herfra.

Proveniens: Privat samling.

Alvar Aaltos møbler står nærmest som definitionen på den modernistiske strømning, der bredte sig rundt om i Europa i 1920'erne og 1930'erne. Det er dog først fra 1928, hvor Aalto skaber kontakt med flere af de markante og ledende arkitekter fra Bauhaus bevægelsen, herunder Walter Gropius, Le Corbusier, Marcel Breuer m.fl., at Aalto markerer sin interesse for modernismen. Gennembruddet får Aalto med sit arbejde på Paimio Sanatorium, herunder “Paimio stolen”, som denne Model 44 også udspringer af.

Litteratur: Hatje Cantz: “Alvar og Aino Aalto. Design. Collection Bischofberger”, s. 35 og 83.

Design: Nordic Masters, 27. september 2017

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag