Piotr Alexandrovich Samonov (f. Sterlitamak 1863, d. Serbien ca. 1930)
Russisk skulptur af forgyldt og patineret bronze forestillende en araber ridende på en dromedar i høj fart. Sign. Samonofe. Udført hos C. F. Woerffel i Skt. Petersborg. H. 37. L. 47.
Provenance: Sælgers morfar, Ole Arnholt Olsson (1900–1975), direktør for Folkets Park i Malmø. I forbindelse med sit job havde han en del rejseaktiviteter, bl. a. til Frankrig, USA og Den Botniske Bugt, hvorunder han erhvervede nærværende skulptur i 1920'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. furniture@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017