Stor kinesisk alterstage af bronze stamme med to gennembrudte glober med drageslyng og stiliserede åkandeblade, stående på tresidet fod hver med Fo-hundhoved. 18.-19. årh. H. 81 cm.
Proveniens: Telegrafbestyrer og kunstsamler Sophus Black, 1882–1960. Litteratur: Karsten Hermansen: Den danske Darduse; Kinafaren Sophus Black 1882–1960. S. 115. Fire stager stammer efter sigende fra et buddhistisk tempel og to af stagerne blev første gang tændt i Marstal kirke 1925.
Løst blad, manglende ornamenter på det store blad samt rep. Overfladen med pletter.
Varia, 30. august 2018