2436/274
Samling primært hollandske snustobaksdåser af drevet messing, oval og rund form. Flere med ciseleret dekoration og eller tekst. 18.(/19.) årh. L. 7–15 cm - Diam. 8 cm. (14)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Vurdering