919/​39

Anders Lunde (f. København 1809, d. sst. 1886)

Parti fra Rom med udsigt mod Ponte Rotto, Ponte San Bartolomeo og Tiberøen med kirken San Bartolomeo. Sign. A. Lunde Rom. Olie på lærred. 36×54.

Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling nr. 1064 (1927), nr. 1158 (1931), dennes auktioner, del X, Winkel & Magnussen 143, 1933 nr. 114, afb. s. 13. Winkel & Magnussen auktion 275, 1941 nr. 162, afb. s. 55. Winkel & Magnussen auktion 354, 1949 nr. 169, afb. s. 13.

Ældre malerier, 4. marts 2024

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag