Harald Wilhelm Jensen (f. København 1837, d. Ålborg 1914)
Sommerdag på Taarbæk strand med fiskeruser, der tører i vinden. Sign. monogram 1860. Olie på lærred monteret på malepap. 29 × 39,5.
Maleriet er et af kunstnerens sidste, udført umiddelbart før han blev snapsefabrikant i Ålborg i 1862. Harald Jensen var en af Aalborgs ledende borgere og sad i bestyrelsen for Landbosparekassen og var formand for Aalborg Kunstmuseum til sin død. Han var desuden initiativtager til den nye museumsbygning i Algade, der skulle rumme både kunstmuseet og byens historiske museum.
Hjørner med tegnestifthuller. Mindre overfladeridser.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. maj 2021
23 bud