Jens Søndergaard (f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957)
“Landskab”. Sign. Jens Søndergaard 32; sign. på bagsiden Jens Søndergaard med titel og årstal. Olie på lærred. 105×114.
Udstillet: “Kunst i Randers Eje”, pinsen, 1944, kat. nr. 24. Udstillet: Kunstforeningens Jens Søndergaard udstilling, Den Frie Udstillings Bygning, København, maj 1959, kat. nr. 57.
Moderne malerier, skulpturer og grafik, 13. juni 2023