924/​56

Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)

Portrætstudie af kvindelig model fra Bonnats atelier. Sign. L. T. 78. Olie på træ. 26×34.

Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier, 1990, nr. 130 eller 132. Her omtales to malerier, der svarer til nærværende både hvad motiv, mål og årstal angår.

Laurits Tuxen var i Paris i 1875–76 og igen i 1877–78, hvor han ad to omgange modtog undervisning hos Léon Bonnat (1833–1922). På Bonnats opfordring udstillede Tuxen på Salonen i Paris i 1878 og beviste dermed sine færdigheder i henhold til de franske krav til akademisk maleri. Det samme kunne P.S. Krøyer (1851–1909) bryste sig af året efter, og på denne auktion har vi også et modelstudie tegnet af Krøyer fra hans tid på Bonnats skole (se kat. nr. 57).

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?