2431/697
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK-54”. Spisebord med kubeformet stel af stål. Cirkulær plade af hvid marmor. Udført og mærket 1999 hos Fritz Hansen. H. 65. Diam. 140.
Proveniens: Hidrører fra Hanne Kjærholms hjem.
Tidligere solgt hos Bruun Rasmussen, auktion. 1348/501.
Let brugspatina, herunder mindre ridser og mærker.
Fra
i
Vurdering
868680 | ||
913873 |