2431/​699

Jeanne Grut (f. Nøjsomhed, Købelov Sogn 1927, d. 2009)

Figur af fajance i form af moskusoksekalv, dekoreret med brune og lysegrå glasurer. Sign. JG. Udført og mærket hos Aluminia. H. 20,5. L. 25.

Litteratur: Hvass, Hans. “Arbejder af Jeanne Grut”. Den Kongelige Porcelænsfabrik, 1964. Afb. og omtalt s. 11.

Den ene ben med maling/reparation, en anden med lille afslag på kant. Glasurkrakeleringer.

Fra i Lyngby
Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?