922/​7

Werner & Mieth

Stor tysk Louis XVI prismekrone med stel af forgyldt bronze, otte svungne lysarme behængt med prismer, monteret til el. 18. årh.s slutning. H. 110. Diam. 100.

Werner & Mieth blev grundlagt i Berlin i 1792 af Christian Gottlob Werner, Gottfried Meth og Friedrich Luckau jr. de blev kongelige leverandører i 1794 og leverede lysekroner til de fornemmeste huse og slotte omkring Berlin, herunder det Japanske Palads, Sans-Souci i Potsdam og Schloss Monbijou. Werner & Mieth selv rejste til Frankrig, England og Holland for at forbedre og udvikle deres tekniske kunnen samt indhente inspiration til deres design. I 1797 beskæftigede virksomheden 29 personer. De arbejdede i guld, sølv, bronze, glas, kobber, krystal, tin og med kviksølv. 1797 blev også året hvor Frederik Vilhelm II kom med en større bestilling på lysekroner til Charlottenburg, hvoraf seks var til vinter lejligheden og seks til den kongelige sommer residens. Omkring 1810 eksporterede de deres lysekroner til de største byer i Europa så som Paris, Stockholm, St. Petersborg og København, endda også Konstantinopel. Aktiviteten blev dog bremset under Napolionskrigene, men efter krigen vendte de tilbage i samarbejde med Karl Friedrich Schinkel under navnet Werner & Neffen.

Dette emne handles i fuldmoms

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?