2438/928
Henry Kjærnulf (f. Ubberud 1911, d. 1975)
Skænk af eg med udskæringer, front med to skuffer og fire låger, bag hvilke hylder og udtræksbakker. Greb og beslag af metal. Model 54. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. H. 127. B. 196. D. 49.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skjolder på pladen. Nøgle medfølger ikke.
Moderne kunst og design, 17. september 2024
Vurdering
Hammerslag