2424/​544

Zhao Kailin (f. 1961, d. 2023)

Model. Sign. Zhao Kai Lin 1992–94. Olie på lærred. 97×90,5.

Zhao Kailin bevæger sig inden for den realistiske gren, og med en sammensmeltning af vestlige traditioner samt kinesisk kultur, formår han at skabe elegante motiver, af specielt kvinder, hvor de reflekterer skønheden ved den kinesiske kultur. Med udgangspunkt i den vestlige tradition for portrætter og komposition samt kinesisk kultur fortæller han om det direkte blik af sine siddende modeller, med en stille æstetik, der taler om indre skønhed. I Kailins kunst forstyrrer de realistiske og de surrealistiske scener folks vanemæssige tendens til visuel soliditet, og de abstrakte farver udfolder en verden af ​​det friske og det sublime. Kailin dimitterede fra Central Academy of Fine Arts i 1991, hvor han studerede oliemaleri i vestlig stil. Kailin er stort inspireret af tre knstnere, som han stødte på i sin studie tid: Caravaggio, Rembrandt og John Singer Sargent. Han har både haft gruppe- og soloudstillinger, og været en aktiv kunstner indtil hans død i 2023.

God stand. Lærredet bølger en smule.

Moderne kunst og design, 11. juni 2024

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK

(Autobud) 32.000 DKK
32.000 DKK
30.000 DKK