2439/889
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“1–2–3”. Et par stole med stel af børstet aluminium, sæde og ryg betrukket med dybthæftet brunt skind. Formgivet 1973. Udført hos Fritz Hansen. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og slitage.
Moderne kunst og design, 24. september 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud