2431/​734

Søren Berg (f. 1897, d. 1978)

To vaser af porcelæn dekoreret med hhv. hvid og lys turkisgrøn krystalglasur. Sign. monogram, hhv. 17–12-26 og 1–3-27. Kgl. P. Unika. H. hhv. 10,5 og 22,5. (2)

Litteratur: Leif Lautrup-Larsen: “Stentøj - Den kongelige Porcelainsfabrik”, nærværende gourdformede vase ill. s. 356.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Fra i Lyngby
Vur­dering

8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

507871 (Autobud) 4.400 DKK
800608 4.200 DKK
507871 4.000 DKK