1502/1552
Fransk kamimur af forgyldt messingblek med kuppel af glas med oval base af sortmalet træ, skive af hvid emalje. 19. årh.s slutning. Kaminur H. 35. B. 29. D. 11. Glaskuppel H. 47. B. 37. D. 19.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Pendul medfølger. Afslag på skiven.
Varia, 8. januar 2015
Vurdering
Hammerslag